Tartu Kommertspanga eksjuht panga riismetele rajatud Hansapangast: see oli minu jaoks nonsenss


Hansapank
HansapankFoto: Rauno Volmar

Aastatel 1991-1992 Tartu Kommertspanga asepresidendi ametis olnud endisele ENSV tippjuhile Bruno Saulile ei meeldinud, kuidas Hansapank loodi, küll aga ostis ta lõpuks panga aktsiaid.

„Hansapank oli otsapidi Tartu Kommertspanga sünnitatud. Hansapanga loomine oli minu jaoks nonsenss. See ei klappinud mulle. Ei klappinud mulle, et ka kadunud Rein Kaarepere (toonane panga juht, Sauli endine alluv – toim), kellega esialgu üksteist suurepäraselt mõistsime, hakkas töötama minu seljataga ja rohkem Tartu Kommertspanga vastu,” kirjeldab Saul tänases LP intervjuus.

Kuigi endine ENSV tippjuht tõdeb, et Tartu Kommertspanga kurb saatus oli määratud paljus Kaarepere tegutsemisega, võis panga hävimises süüdistada ka toonast valitsusjuhti Mart Laari ja keda iganes veel. „Kuigi, jah, pärast ostsin Hansapanga aktsiaid ja elasin nendele kaasa, vähemalt nii kaua, kui seal tegutses Jüri Mõis,” lisas Saul.

Ta usub, et pankrotiga lõpetanud Tartu Kommertspanka oleks saanud päästa. „Kui Eesti valitsus ja siinsed pangandusinimesed oleksid seda ühise jõupingutustena soovinud teha,” põhjendab ta.

Loe pikemalt tänasest LP intervjuust.