Teadlane: semukapitalism läheb Eestile kalliks

 (75)
Korruptsioon
Corbis/Scanpix

Majandusprofessor Urmas Varblase arvates läheb semukapitalism Eestile kalliks maksma. Samuti tuleb toime tulla majanduse ümberstruktureerimisega.

Päästerõngaks võib Varblase meelest osutuda orienteerumine välisturule ning tööjõu oskuslik ärakasutamine, kirjutab aripaev.ee.

“Eesti majanduses on ümberstruktureerimise aeg. Tööjõud on kallinenud ja senise ärimudeliga enam läbi ei löö. Rõivatööstusest, tekstiilitööstusest, saekaatritest ja nahatööstusest peavad paljud töötajad lahkuma, nende oskusi pole enam vaja,“ selgitas Varblane avalikul loengul “Majanduse hetkeseis ja tuleviku väljavaated”.

„Õmblejaid pole ju võimalik ilma ümberõppeta finantsteenindusse tööle panna, tuleks leida midagi lihtsamat. Need inimesed, kelle tööd varsti enam vaja pole, võiks juba enne koondamist ümber koolitada uue ameti tarbeks,“ leidis Varblane.

„Semukapitalism läheb meile kalliks maksma. Inimesed ei tohiks igasugust pahna osta. Kui vaatame näiteks, millised on hinnad Tallinna lennujaama puhvetis, siis isegi Londoni kesklinnas saab odavamalt ning seal on pealegi olemas kvaliteet. Kõik on kartellkokkulepete ning konkurentsipuudumise taga,“ lausus Varblane.