Tere pankrotistunud omanikfirma liikus Kruuda kaudu Läti SEB esindajakontole

 (6)
Oliver Kruuda, Tere Põlva tehas
Oliver Kruuda, Tere Põlva tehasFoto: Karli Saul

Tere omanikettevõte OÜ Elveda pankrotistus tänavu 19. oktoobril. Sel ajal asusid ettevõtte osad Nordea panga esindajakontol. Nordea kontol seisis Elveda alates mullu 1. aprillist kuni tänavu 24. novembrini.

24. novembrist kuni 26. novembrini oli aga Elveda osade omanik Oliver Kruudale kuuluv osaühing Town Center. Sellel äriühingul on kukil kehtiv kustutamishoiatus.

26. novembril tõsteti Elveda osad uuesti ümber. Seekord sai pankrotis Elveda osade hoidjaks SEB Läti esindajakonto. Läti SEB-s asuvad ettevõtte osad siiani.

Maag Grupp loodab, et saab lähiajal sõlmida kokkuleppe Tere piimatööstuse omandamiseks. Tänavu aprillis kirjutas Postimees, et Maag Grupp tegi Tere ostmiseks 60 miljoni euro suuruse pakkumise.

Tere peamine rahahäda tekkis 2008. aastal kontserni ühinemise finantseerimiseks Nordea ja DNB pangast võetud sündikaatlaenust, mis oli 45,6 miljonit eurot. Kava kohaselt on seni tagasi makstud põhiosast üle 21 miljoni euro ja üheksa miljonit eurot intresse. Sündikaat-lepingust tulenev põhikohustuse summa on 24,54 miljonit eurot.

Terel ei olnud kohustuste täitmisega probleeme. Kui ettevõte lõpetas 2012. aastal private label’i toodangu valmistamise, vähenes ettevõtte käive viiendiku võrra ehk umbes 100 miljonilt eurolt 80 miljonile eurole. Käibe langus süvenes 2014. aastal Venemaale eksportimise keelu tõttu.

Seotud lood:

Kuna Nordea ja DNB pank ei olnud nõus laenude maksegraafikuid muutma, halvenes järsult Tere maksevõime. Sel ajal tekkisid ka võlad piimatootjatele ja muude sisendite tarnijatele.

Tere jaoks tähendas laenulepingute ja muude krediitide valdavas osas lõppemine seda, et kohustuste intress kasvas üüratuks. Nimelt hakkasid pangad senise 3–9% aastase intressi asemel arvestama viivist, mille määr on sündikaatlepingu puhul 25% aastas ja arvelduskrediidilepingute puhul 54% aastas. Krediitide kogumahtu arvestades tähendas viiviste kogumäär umbes 600 000 eurot kuus.