Aasta kogupalga moodustavad 12 ühe kuu kogupalka, aastas makstud garanteeritud lisatasud ja aasta tulemuspalk. Jagades 230.000 krooni 12 kuuga, saab kuu keskmiseks sissetulekuks 19.166 krooni, kahe miljoni krooni puhul oleks see näitaja aga 166.666 krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Samas ei näita need arvud ühe kuu keskmist tasu, kuna siia on sisse kirjutatud ka garanteeritud lisatasud ja aasta tulemuspalk. Küll aga on tippjuhtide aastapalkade vahe ligi üheksakordne.

ASi Fontes PMP uuringute ärisuuna juht Kristi Kiitsak ütles, et tippjuhi palka mõjutavad eelkõige juhitava ettevõtte suurus ning kapitali päritolu. Tippjuhte, kelle aastane kogupalk ulatub kahe miljoni kroonini, on Kiitsaku sõnul Eestis mõni üksik.

Lisaks põhipalgale saavad tippjuhid kompensatsiooni, millest levinumad on ametiauto ja mobiiltelefon. Kiitsaku sõnul on tippjuhtide palkamisel nende töölepingutesse sisse kirjutatud ka erinevad kindlustused. “Need ei ole tööandjale kohustuslikud,” selgitas Kiitsak.

Samas maksab üha enam tööandjaid tippjuhile kuni sajaprotsendiliselt kinni näiteks elukindlustuse, reisikindlustuse või muu tippjuhi vabatahtliku kindlustuse.

Uuring näitas, et ühegi 107 uuringus osalenud tippjuhi palk võrreldes eelmise aastaga ei vähenenud. Keskmiselt tõusis läinud aastaga võrreldes tippjuhtide põhipalk 10 protsenti, kõige rohkem ehk keskmiselt 13,2 protsenti kasvas põhipalk suuremates ettevõtetes. Väiksemates ettevõtetes oli vastav näitaja 8,2 protsenti. Tippjuhid ise prognoosivad järgmise aasta palgatõusuks seitset protsenti.

Fontese andmetel vaadatakse tippjuhtide palgatingimused üle enamasti kord aastas ning tingimuste muutmist mõjutavad kõige rohkem üldine palgaturu tase ja ettevõtte majandustulemused.