Toidutootjad: kriisiabi tingimuseks peaks olema, et võlad tarnijatele on makstud


Sirje Potisepp
Sirje PotiseppFoto: Madis Veltman

Riigilt kriisiabi saamise tingimuseks peaks olema võlgnevuste likvideerimine tarnijate seas, et leevendada ringvõlgnevuste mõju ettevõtetele, leiavad valitsusele saadetud pöördumises Eesti Toiduainetööstuse Liit, Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit, Eesti Leivaliit, Eesti Kalaliit, Eesti Aiandusliit ja Eesti Õlletootjate Liit.

„On oluline, et eriolukorra kriisiabimeetmed aitaksid leevendada ringvõlgnevuste teket. Ainult siis, kui toetuste või kahjunõuete hüvitamise taotlustele positiivse vastuse saavad ettevõtted on motiveeritud täitma oma kohustusi tarnijate ja võlausaldajate ees, jäävad need ettevõtted ellu ja nii väldime ka ringvõlgnevuste levi ja mõju," rõhutavad liidud.

Eesti toidu- ja joogitootjate esindajad leiavad, et hea toetuspoliitika nurgakiviks on hästi sihitud otsetoetused ning nende sektorite abistamine, mis on kriisis enam kannatanud. Üheks selliseks valdkonnaks on HoReCa ja turismisektor, mille käekäik ohustab ringvõlgnevuse tekkel enim toidu- ja joogitootjaid.

„Toidu- ja joogitootjad on teinud olulisi lisakulutusi toorainele ja tootmiseks vajalike komponentide varumiseks, tasudes nendelt tehingutelt riigile ka käibemaksu ja aktsiisi. Kuid juhul, kui tehingupartnerid arveid ei tasu, tekib reaalne oht ringvõlgnevuse tekkimiseks, mis süvendab majanduskriisi," seisab pöördumises. „Seepärast pöördume vabariigi valitsuse poole taotlusega HoReCa ja turismisektorile suunatud otsetoetuste või kriisikahjude hüvitamise meetmete puhul seada tingimuseks võlgnevuste tasumine tarnijate ees. Toetuste üle otsustamisel peaks arvestama ka ettevõtte võlgnevuse perioodi, et välistada toetused nendele ettevõtetele, kes olid raskustes juba enne COVID-19 kriisi. Riigi toetuspoliitika eesmärk võiks olla toetada eeskätt jätkusuutlikke ettevõtteid."

Allakirjutanud liidud on seisukohal, et võlgnevuse perioodi pikkus ei tohiks ületada kuut kuud. „Ühtlasi on oluline tagada, et riigi toetusi ei kuritarvitataks. Toetused peavad jõudma täpselt ja kiiresti abivajajateni, kuid tuleks vältida võimalust, et toetuse saamise järel jäätakse kriisi ajal tekkinud kohustused maha ja äritegevus tõstetakse uude juriidilisse isikusse."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!