See muudab kehtetuks hulga käenduslepinguid, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riiklikku õppelaenu väljastavad Hansapank ja Ühispank alustasid laenuavalduste vastuvõtmist esmaspäeval. Juba esimesel päeval tõi Hansapanka avalduse 116 tudengit, teise päeva õhtuks oli käinud 243 laenu esmataotlejat. Ühispangale esitas kahe ja poole päevaga laenuavalduse ligi poolsada üliõpilast.

Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas tunnistas, et osa käenduslepinguid on sõlmitud vaid 15 000 kroonile. Kui nüüd tudeng ootab automaatselt pangaarvele potsatavat uut laenusummat, mis sel aastal on 17 000 krooni, siis seda ei juhtu, sest pank ootab sõlmima uut käenduslepingut.

“Kui käendajateks olid vanemad, siis peaksid nad tulema panka ja muutma käenduslepingut, et tagatav nõue oleks suurem,” sõnas Messimas. “Meil on väga palju käenduslepinguid, mis on tehtud kohe ettenägelikult suurema summa ehk siis mitmeaastase laenu peale. Paljud vanemad aga on mõistetavatel põhjustel suhteliselt konservatiivsed ja teinud käenduse üheaastasele summale (varasem 30 000 krooni, nüüdne 34 000 krooni — toim). Nende lapsed ei saa loota, et lisasumma kohe välja makstakse.”

Mõlemad pangad pakuvad laenutaotlejatele soodustusi andvaid tudengipakette. Nii saavad Hansapanga noored kunded tasuta rahvusvahelise üliõpilaspileti ISIC-kaardi, osta poole soodsamalt rongipileti, tasuta kõneaega või soodushinnaga arvuti. Ühispangast esimest korda laenu taotlejad saavad ISIC Student Maestro üliõpilaspileti-pangakaardi tasuta.