Türgi majanduskriis teeb Eesti metallikaupmeestele muret

 (9)
Kuusakoski metalli kokkuost
Kuusakoski metalli kokkuostFoto: Rauno Volmar

Türgi majanduskriis ja liiri järsk langus dollari suhtes on langetanud oluliselt musta vanametalli hinda. Eestis kogutud must vanametall eksporditakse valdavalt just Türki. Metallikaupmehed kardavad, et Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani pühapäevane lubadus loobuda väliskaubanduses dollari kasutamisest muudab olukorra veelgi halvemaks, kirjutab err.ee.

Eesti Türgi-suunalisest ekspordist moodustab vanametall üle poole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kogu meie must vanametall läheb laias laastus Türki. Julgen öelda, et läheb nii meilt kui üldse Eestist ostetav vanametall valdavalt Türki ja see, mis Türgis toimub, muudab kindlasti olukorra pisut põnevamaks," nentis Kuusakoski Eesti ostujuht Toomas Kollamaa.

Tüli USA-ga on viinud Türgi liiri suurde langusse. Ainuüksi augustis kaotas liir veerandi väärtusest. Aastaga on liir dollari suhtes langenud pea 50 protsenti.

"Arvestades seda, et türklaste ostujõud on oluliselt vähenenud, siis igaüks, kes Türki ekspordib, siis ega ta ilmselt praeguses kontekstis ennast väga hästi ei tunne," rääkis SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Seotud lood:

Pühapäeval teatas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, et Türgi kavatseb loobuda väliskaubanduses dollaripõhisusest ning alustab Venemaaga vastavasisulisi läbirääkimisi.

Loe pikemalt err.ee'st.