Turistid jooksevad Eesti väikelinnale tormi. Linnapea: kes on kord juba siin käinud, tuleb ka tagasi

 (168)
Viljandi linnapea Madis Timpson
Viljandi linnapea Madis TimpsonFoto: Priit Simson

Viljandi linna majutusasutuste külastatavus on juba mitmendat aastat tõusutrendis. 2019. aastal kasvas ööbijate arv aasta varasemaga võrreldes üle kümne protsendi.

"Näeme, et kõige suurema külastajate arvuga kuu on juuli, mida võib põhjendada pärimusmuusika festivali toimumisega. Samas ei jää teised suvekuud kaugele maha, mis annab tunnistust, et Viljandi on ka väljaspool folki populaarne suvituskoht," märkis Viljandi linnapea Madis Timpson, kel on külaliste hulga suurenemise üle ainult heameel.

Ta möönis, et selline areng saab toimuda ainult hotellide, kultuuriasutuste ja linna heas koostöös. "Sügisest kevadeni meelitab külalisi Ugala teater, mis, nagu teame, on viimastel aastatel korduvalt vaatajarekordeid purustanud. Kindlasti on linna puhkemajandusse uusi tuuli toonud Park hotelli avamine," ütles Viljandi linnapea.

Ööbijate arv Viljandi linna ametlikes majutusasutustesStatistikaameti andmetel ööbis mullu Viljandi linna hotellides ja võõrastemajades 35 434 inimest, kes veetsid seal kokku 68 145 ööd. Aasta varasemaga võrreldes on kasvanud nii kodumaiste kui ka välimaalt pärit külaliste arv, mis kasvasid vastavalt 7 ja 13 protsenti. Paranenud on ka tubade täitumus, mis 2018. aastal oli keskmiselt 35 ja mullu 39 protsenti.

Seotud lood:

Viljandi linn on arenguveduriks terve maakonna turismisektorile. Kui 2015. aastal moodustasid linnas veedetud ööd 56 protsenti kogu maakonna ööbimistest, siis mullu veedeti linna majutusasutustes 68 protsenti öödest.

Viie aasta taguse ajaga võrreldes on kasvanud linna majutusettevõtetes veedetud ööde arv ühe külalise kohta. Kui 2015. aastal veetis üks inimene Viljandis keskmiselt 1,62 ööd, siis 2019. aastal jäädi peatuma keskmiselt 1,92 ööks.

Ööbimiste arv linnas ja maakonnasMadis Timpsoni sõnul on linnavalitsus omalt poolt tegutsenud selle nimel, et kõiki linnaga seotud võimalusi reklaamida ja Viljandit kui reisisihtkohta turundada. "Külalised on Viljandisse väga oodatud. Kes juba korra siin on käinud, tuleb reeglina ka tagasi," kinnitas Viljandi linnapea. Ta lisas, et lähiaastatel tehakse linna turismitaristusse mitu suurt investeeringut.

"Juba on alanud Viljandi mõisa kohandamine butiikhotelliks. Peagi algab spaahotelli rajamine järve äärde. Need kaks arendust toovad meie puhkemajandusse juurde miljoneid eurosid ja ma olen kindel, et investeeringuid lisandub lähiaastatel veel," rääkis Timpson.