Ühendemiraatide naftaminister ajas kuulujuttudega nafta hinda üles

 (12)
Ühendemiraatide naftaminister ajas kuulujuttudega nafta hinda üles
TankimineFoto: Scanpix/ Reuters

Täna on nafta hind tõusnud 3,8%, kuna naftakartelli OPEC-i liige Araabia Ühendriikide naftaministri kommentaarid kütsid üles spekulatsioonid, et ehk kärbitakse nafta tootmist, kirjutab Reuters.

„Araabia Ühendemiraatide naftaminister ajab nafta hinda üles," ütles Abn Amro kütuseanalüütik Hans van Cleef. „Siiski on nafta hind pikaajalises langustrendis. Reedene hinnahüpe on indikaator, et nafta hind ei saa liikuda ainult ühes suunas. Tuleb suure kõikuvusega periood.“

Araabia Ühendemiraatide (AÜE) kütuseminister Suhail bin Mohammed al-Mazrouei ütles, et OPEC soovib teiste naftaeksportööridega pidada läbirääkimisi tootmise kärpimise teemal.

Ta lisas, et odav nafta on juba sundinud mõnda maad toodangut kärpima, mis aitab turgu tasakaalustada.

Naftakauplejate sõnul on USAs nafta hinnatõusu põhjuseks see, et USA tootjad sulgevad kõrgema nafta hinnaga tehtud riskimaandamise tehinguid, et võtta sellest kasumit ja saada raha võlgade teenindamiseks.

Kuigi Londonis ja USAs on nafta hind tõusnud ning AÜE ministri kommentaarid on julgustavad, näevad analüütikud väiksena võimalust, et OPECi ja mitte-OPECi tootjad jõuavad kokkuleppele.

2014. aasta keskpaigast on nafta hind kukkunud üle 70%, kuna tootjad pumpavad igal ööpäeval maapõuest 1-2 miljonit barrelit tarbimisest rohkem naftat.

Barrel musta kulda maksis USAs 27,23 dollarit barrel ja Londonis 31,21 dollarit.