Uhke kaubakeskus T1 on hädas: algsetele vigadele lisandus koroonaviirus, nüüd on tasumata laenu kogunenud juba 7 miljonit eurot
AS Pro Kapital Grupile kuuluv, T1 kaubakeskust omav ja haldav Tallinna Moekombinaat (TMK) peab 2. juuniks esitama kohtule kinnitamiseks saneerimiskava, millega määratletakse rakendatavad abinõud, teatas ettevõte börsile.
Kuidas uus ja ilus keskus nii hullu seisu jõudis? Asi pole üksnes koroonaviiruses.
Börsiteate kohaselt on olukorral mitu muudki põhjust, näiteks ehitusperiood pikenes ning sellega seonduvalt keskus avati planeeritust hiljem.
"AS-i Tallinna Moekombinaat finantsprognoosid olid pealegi koostatud 2016. aastal, laenulepingu sõlmimise ajal, võttes arvesse selle hetke turu olukorda. Ehitusperioodi ajal toimunud muutused jaekaubandusturul avaldasid mõju mitmete brändide strateegiatele, muuhulgas muutes neid uute kaupluste avamise suhtes ettevaatlikumaks," seisab börsiteates.
"Hetkeseisuga ei ole kõikidele kaubanduspindadele üürnikku veel leitud, tunnistab firma. Samuti on mõnede suurte üüripindade avamise viibimine avaldanud oma mõju keskuse toimimisele. Keskuse käivitamine on võtnud enam aega kui esialgu plaaniti, mistõttu ei ole prognoositud käibed ja tulemused realiseerunud.
Tulenevalt koroonaviiruse leviku tõkestamisest on Eestis kuulutatud välja eriolukord, mille tagajärjena on T1 Mall of Tallinn keskus olnud sunnitud ajutiselt oma uksed suures ulatuses sulgema (eriolukorra ajal on avatud üksnes keskuses tegutsev Selver, paar toidupoodi ja apteek)."
Ettevõtte omanikud näitavad siiski üles teatavat optimismi, kuivõrd keskuse tegevus oli läinud aastal kõige kiuste ikkagi kasumlik.
"AS-i Tallinna Moekombinaat 2019. aasta põhitegevus oli kasumlik - keskus teenis ärikasumit iga kuu, nähtub börsiteatest. Kõrgete finantskulude ja mitterahalise kinnisvara väärtuse languse tõttu oli siiski 2019. aasta puhastulem negatiivne. TMK hinnangul võimaldaksid kaubanduskeskuse olemasolevad rahavood TMK kohustusi täita kui võlakohustuste tingimused oleksid mõistlikud (kui arvestada tavapärast tegevust enne eriolukorra väljakuulutamist). Kuna kaubanduskeskuse põhitegevus on juhtkonna hinnangul jätkusuutlik, astub TMK saneerimisavalduse esitamisega vajalikud sammud kaubanduskeskusega seotud erinevate huvirühmade kaitseks."
Saneerimiskava vastuvõtmiseks toimub võlausaldajate hääletus ja lõpliku kava kinnitab kohus. Saneerimise algatamine ja menetlemine ei mõjuta keskuse ega selle üürnike ja koostööpartnerite tavapärast majandustegevust ehk eriolukorra lõppedes jääb kaubanduskeskus avatuks ja tegevus toimub nagu enne.
Saneerimise eesmärgiks on tagada keskuse igapäevase tegevuse jätkamine, kaitstes investorite, töötajate, võlausaldajate ja koostööpartnerite õiguseid ja huve. Saneerimine hõlmab üksnes AS-i Tallinna Moekombinaat ega oma vahetut mõju Pro Kapital Grupi kontserni teistele ettevõtetele.
Avalduse esitamise seisuga oli Tallinna Moekombinaadil 71 võlausaldajat ning tähtaegselt tasumata kohustusi kokku seitsme miljoni euro ulatuses.