Ülemiste keskuse juht: sulgemine on rumal otsus ega täida eesmärki, kui samal ajal võivad suured ehitus- või aianduspoed lahti olla

 (440)
Ülemiste keskuse parkimiskorraldus
Foto: Heiki Rebane

Valitsus teatas äsja, et 27. märtsist suletakse kõik kaubanduskeskused. Rohkem kui 200 kauplusega Ülemiste keskuses jääb reedest lahti vaid toidupood ja teatud teenusepakkujad. Keskuse juht Guido Pärnits oli valitsuse otsusest väga häiritud ja peab seda halvaks otsuseks. "Kõige lihtsam on muidugi kinni panna. Aga ükski otsustaja pole tegelikult keskuses käinud - kui vähe inimesi seal on!" rääkis Pärnits.

Alates 27. märtsist on kaubanduskeskused suletud, teatas valitsus täna. Avatuks jäävad toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakuautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.

"Eraldiseisvad poed jäävad avatuks, aga inimesed peavad liikuma kahemeetriste vahedega," rõhutas peaminister Ratas valitsuse pressikonverentsil. Näiteks juuksurid ja ilusalongid keskustes suletakse samuti, aga kui need on eraldiseisvalt, tänaval, siis võivad need avatuks jääda. Niisamuti eraldiseisvad ehituspoed jms.

"See on rumal otsus ja ebavõrdne kohtlemine ning ei täida lõpuks ka oma eesmärki," oli Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits otsusest häiritud viidates asjaolule, et keskused peavad sulgema, ent suured ehituspoed jt mitte. "Olen kindel, et ükski otsustaja pole käinud kaubanduskeskuses ja vaadanud kui vähe seal inimesi tegelikult on. Ma oleks hea meelega laupäevasel tipptunnil otsustajad Ülemistesse kutsunud ja küsinud, kas nad näevad mõnd ohuallikat siin." Ta rääkis pikemalt keskuse senisest eriolukorras toimisest eile Ärilehe SIIN.

Seotud lood:

Küsimusele, kas Ülemiste on läbi mõelnud keskuse sulgemise stsenaariumi, vastas Pärnits eitavalt. "Ega ausalt öeldes ei uskunud seda. Muidugi rentnikega suhtlemisega saame hakkama, me ei jäta neid hätta. See on pigem logistiline harjutus - kuidas turvata keskust päev läbi kui toidupood on lahti ja teised kauplused kinni? Kas Ratas ja Helme tulevad inimesi suunama meile sinna? Ma olen väga pahane selle peale, jah," rääkis Pärnits.

Samas lubas ta, et rentnikelt üüriraha suletud aja jooksul ei küsita. "Kuna see asi on kinnitatuna force majeure ja meie ei saa samuti rentniku ees oma kohustusi täita keskuse lahtihoidmise näol, siis muidugi me renti ei küsi."

Ta tõi välja, et nüüd on järgmine samm vaja valitsusel teha pankade suhtes ja laenudelt intresside arvestamine peatada. "Meie peame kinnisvaraomaniku või kauplusena laenu maksma ikka, aga järgmisena tuleks keelata intresside arvestamine selleks perioodiks ära. Las me siis katame kõik neid kulusid solidaarselt. Maksepuhkust on pangad küll lubanud anda, aga intressid on need, mille pealt pank ju teenib."

Keskuse T1 juht Allan Remmelkoor ütles eile Ärilehele samuti, et päriselt keskuste sulgemine oleks halb. "Selge see, et külastatavused on kordades langenud. Kellel 80%, kellel 60%. Kaupluste tegevused on kahjumlikud. Kõik näevad vaeva, et ärimudelit hoida, et personali hoida," rääkis Remmelkoor ja tõi näiteks Tšehhide praeguse mure.

"Tšehhis on kaubanduskeskused suletud ning nende kartus on see, et taaskäivitamine saab olema keeruline ja pikaajalisem. See saab olema raskem kui keskuste lahtihoidmine. Ettevõtteid võib tabada pankrot ja töökohad kaovad. See probleemide pundar on väga suur. Kui teaks õiget lahendust, siis võidaks Nobeli preemia," rääkis Remmelkoor.

Uued piirangud avalikus kohas liikumisele, kaubanduskeskustele, meelelahutus ja söögikohtadele

  • Alates 25. märtsist tuleb avalikus kohas (näiteks välised mängu- ja spordiväljakud, rannad, promenaadid, tervise- ja matkarajad) ja siseruumis (välja arvatud kodus) hoida teiste inimestega vähemalt 2 meetrit vahet. Avalikus kohas tohib koos viibida kuni kaks inimest. Piirang ei kehti koos viibivatele ja liikuvatele peredele ning avalike ülesannete täitmisel.
  • Alates 27. märtsist on kaubanduskeskused suletud. Avatuks jäävad toidupoed, apteegid, telekommunikatsiooni ettevõtete müügikohad, pangakontorid, pakuautomaadid ning kauplused, kus müüakse või laenutatakse abivahendeid ja meditsiiniseadmeid abivahendi kaardi või meditsiiniseadme kaardi alusel. Söögikohtades on lubatud vaid toidu kaasamüük. Sisse- ja väljapääsude juures tuleb tagada desinfitseerimisvahendite olemasolu.
  • Alates 27. märtsist tuleb õhtul kella 22st sulgeda söögikohad, baarid ja teised lõbustusasutused, välja arvatud toidu kaasamüük ja toidu kojuvedu.
  • Alates 27. märtsist on suletud meelelahutuskohad (näiteks keegel, piljard, vesipiibukohvikud, bowling, täiskasvanute klubid).
  • Piirangud vaadatakse üle kahe nädala möödumisel.
  • Lisainfo pressikonverentsil https://youtu.be/-qevrNlNB9E
  • Täpsem info https://www.kriis.ee/
  • 24h eriolukorra infotelefon 1247