USA ja Soome on kadedad: Eesti maksukeskkond maailma parim

 (100)
Eesti
EestiFoto: Andres Putting

USA ajalehes Wall Street Journal on emotsionaalne pealkiri „Me oleme number 32!". Soome ajaleht Talouselämä aga nendib, et naaberriigil on maaima kõige konkurentsivõimalisem maksusüsteem. Nii see ongi, Eesti on ses osas uus tšempion. Kas tulemuseks on piimajõed ja pudrumäed?

Täna avaldab USA mõttekoda Tax Foundation uue riikide maksukliima indeksi. Seda jälgitakse maailma äriringkondades väga tähelepanelikult. See näitab kui konkurentsivõimeline ja neutraalne on riigi maksusüsteem. Arvesse võetakse nii ettevõtte maksukoormust kui ka seda, kuivõrd lihte või keeruline on  maksusüsteem. Kui palju on erisusi.

Wall Street Journal soovib Washingtonile õnne, et USA on selles tabelis kõigest 32. kohal. Valgest Majast on tulnud selgeid signaale, et ettevõtete maksukoormust soovitakse veelgi suurendada ning teha seda ka keerulisemaks.

Fond, kes seda indeksit koostab, ütleb ise järgmist: „Kuna kapital on liikuv ja ettevõtted saavad valida, kuhu nad investeerivad, kaotavad need riigid, kus maksud on liiga kõrged. Nad tõrjuvad investeeringud teistesse riikidesse ning nende majandus kasvab aeglasemalt."

Selles edetabelis on niisiis esikohale tõusnud väike Eesti ning suur Wall Street Journal toobki välja, et oleme selles vallas uued tšempionid. Soome esimese 11 sekka ei mahu. Kuna fond avaldab andmed Eesti aja järgi täna õhtul, siis ei ole veel teada, kus Soome asub. Wall Street Journali andmetel on nad siiski esimese 20 riigi seas.

Maksusüsteemi konkurentsivõime edetabel (Wall Street Journali andmetel):

1. Eesti

2. Uus-Meremaa

3. Šveits

4. Rootsi

5. Austraalia

6. Luksemburg

7. Holland

8. Slovakkia

9. Türgi

10. Sloveenia

11. Iirimaa

_________________

20. Saksamaa

21. Suurbritannia

25. Jaapan

32. USA

34. Prantsusmaa

Wall Street Journal toob välja, et USA oma 39-protsendilise ettevõtte tulumaksuga on täiesti omaette klass. Negatiivses mõttes. Nad on taga Itaaliast ja Hispaaniast. Leht nimetab neid kaht riiki majanduslikus mõttes häbiplekkideks. „Ameerika on ees Portugalist ja Prantsusmaast, mida juhivad praegu veendunud sotsialistid," kirjutab leht.

Indeks mõõdab 34 riigi maksusüsteemi. Kui USA panna aga 130 riigi konkurentsi, siis oleksid nad ettevõtte tulumaksu osas eespool vaid Araabia Ühendemiraatidest, kus see on 55%. Arvestama peab aga seda, et maksimaalne määr kehtib seal riigis vaid välismaistele naftafirmadele.