Märtsis Eesti, Läti ja Leedu ligi 400 majandusvalla otsustaja seas läbiviidud uuringus „Majanduse Pulss 2012“ küsis KPMG arvamusi majanduskasvu väljavaadetele, eurole, välisinvesteeringutele, aga ka ettevõtete palga- ning personalipoliitikale käesoleval aastal, teatas KPMG Baltics OÜ, teatas ettevõte.

„Kõigis kolmes riigis prognoosib kaks kolmandiku ettevõtjatest tänavuseks majanduskasvu vahemiku 0-3 protsenti ning SKP kasvu suurimaks mootoriks peetakse tööstussektorit. Pankade suhtumine äriklientidesse on vastanute arvates paranenud, seda kõige rohkem Leedus, kuigi endiselt on tunda krediidiasutuste poolt ettevaatlikkust. Küll peetakse Balti panku usaldusväärseks,“ kommenteeris uuringut KPMG Baltics OÜ partner ja juhatuse esimees Andris Jegers.

Jegers lisas, et huvitava tulemuse andis küsimus Balti riikide atraktiivsusest välisinvestoritele. „Kõige atraktiivsemaks peavad Eestit Leedu ettevõtjad (84 protsenti vastanutest), samas kui Eestis endas ning Lätis arvab nii ligikaudu kolmveerand.“

Mis puudutab eurot, siis ühisraha tulevikku nähakse problemaatilisena, kuid ainult mõned üksikud peavad võimalikuks euro kadumist lähema kaheksa aasta jooksul

KPMG Baltics OÜ partner ja juhatuse liige Andres Root sõnas, et tööhõive ning palkade osas on kõige optimistlikumad Eesti ettevõtjad – näiteks 57 protsenti kavandab sel aastal töötajate palgatõusu – kuid tööhõives ja palkades järske muutusi ei paista. „Siiski on näha selge kontrast 2010. aastaga, mil palgatõusu kavandas vaid üheksa protsenti vastanutest,“ märkis Root ja lisas, et endiselt on probleemiks oskustööliste leidmine. „Ettevõtete välispartnerite investeerimis- või kaubavahetuse intensiivsus on Eestis võrreldes mullusega veidi tõusnud.“

KPMG Baltics OÜ nõustamisteenuste juht Karin Rätsep ütles, et maksupoliitikas toetatakse tulu- ning tööjõumaksude kärpimist, kuid paljude vastajate arvates on kõige tähtsam maksupoliitika stabiilsus ja ennustatavus. „Vastanud andsid oma toetuste Eesti omavalitsuste arvu piiramisele ligikaudu 40-50 üksusele ning nagu läinud aastal pälvis energeetika arendamisel vastajate eelistuse tuumaenergia, kuid Lätis ja Leedus pooldab ligi kolmandik biomassist saadava energia arendamist,“ sõnas Rätsep.

Märtsis 2012 läbi viidud valikvastustega veebiküsitlusele laekus Eestis kokku 212 ning kolmes Balti riigis kokku 400 ankeeti.