„Eesti ettevõtted ei tegele tavaliselt oma tarkvara haldamisega, ehk neil ei ole tegelikult aimugi, mis nende arvutites toimub. Litsentseerimata tarkvara kasutajad seavad end nii suurde ohtu, seda nii majanduslikult kui rahaliselt.“ selgitas BSA I The Software Alliance esindaja Eestis vandeadvokaat Kaido Uduste.

BSA üleilmne tarkvarauuring viiakse läbi IDC poolt iga kahe aasta tagant ning sellel aastal osales küsitluses pea 22 000 era-ja ärikasutajat ning üle 2000 IT-spetsialisti 34 riigist. Tulemustest selgus veel, et ilma nõuetekohase litsentsita arvutisse installeeritud tarkvara osakaal Eestis oli 2013. aastal 47%, mis on 1% vähem kui 2011. aastal. Litsentseerimata tarkvara väärtus oli kokku 14,7 miljonit eurot.

Põhiline põhjus miks arvutikasutajad ei kasuta litsentseerimata tarkvara on mure pahavaraga kaasnevate turvariskide pärast. Litsentseerimata tarkvaraga seonduvatest riskidest mainis 64% vastajatest üle kogu maailma häkkerite poolset lubamatut sissetungi ning 59% andmete kadumist.

IT-spetsialistid üle kogu maailma väljendavad arusaadavat muret, et litsentseerimata tarkvara võib põhjustada kahju, kuid vähem kui pooled neist on täiesti kindlad, et nende ettevõtte tarkvara on nõuetekohaselt litsentseeritud.

Ainult 35% ettevõtetest üle maailma on kehtestanud reeglid, mis nõuavad korrektselt litsentseeritud tarkvara kasutamist.

Praegune olukord vajab parandamist nii avalikus kui erasektoris. Riigikontroll koostöös BSA-ga on hakanud aktiivsemalt kontrollima tarkvara kasutamist nii riigiasutustes kui kohalikes omavalitsustes. Nende auditite eesmärgiks on tuvastada tarkvara legaalsus ning juhtida tähelepanu tarkvara pideva haldamise ja regulaarsete auditite teostamise vajalikkusele.

„Tarkvara auditeerimine on meile tähtis prioriteet. Kui riigiasutused ja kohalikud omavalitsused järgivad reegleid, on nad eeskujuks erasektorile.“ ütles riigikontrolör Alar Karis.

„Litsentseerimata tarkvara kasutamine on organisatsioonisisese juhtimise probleem, ja see uuring näitas, et esineb selge vajadus olukorda parandada ,“ ütles BSA I The Software Alliance president ja tegevdirektor Victoria Espinel.

„On lihtsaid samme, mida iga ettevõtte saab astuda selleks, et tagada oma tegevuse õiguspärasus, näiteks kehtestada litsentseeritud tarkvara kasutamise reeglid ning pidada selle üle täpset arvestust. Samuti võiksid ettevõtted kaaluda rahvusvaheliselt tunnustatud tarkvara haldamise programmide kasutuselevõttu," lisas ta.

"Need tarkvarahalduse programmid võivad luua olulise lisaväärtuse läbi selle, et tagavad kohaste kontrollimehhanismide olemasolu, mis omakorda aitavad saada täielikku ülevaadet sellest, millised programmid on arvutivõrgus paigaldatud. See aitab organisatsioonidel vältida turva- ning tegevusriske ning tagab selle, et organisatsioonil on oma kasutajate jaoks õige kogus litsentse,“ rääkis Espinel.