Uuring: Poola rahvuskonservatiivse valitsuse ettearvamatus teeb rahutuks välisinvestorid

 (53)
Uuring: Poola rahvuskonservatiivse valitsuse ettearvamatus teeb rahutuks välisinvestorid
PiS-i juht Jaroslaw KaczyńskiFoto: KACPER PEMPEL, REUTERS

Etteennustamatu õiguslik olukord Poolas rahvuskonservatiivse Õiguse ja Õigluse partei (PiS) valitsemise all muudab rahutuks välisinvestorid, selgub Saksa-Poola Tööstus- ja Kaubanduskoja (AHK) uuringu eile Varssavis avaldatud tulemustest.

Uuriti Kesk-Euroopa ja Balti riikide ligitõmbavust välisinvesteeringutele. Poola atraktiivsus välisinvestorite jaoks on pärast PiS-i valimisvõitu 2015. aasta oktoobris vähenenud ja Poola on langenud riikide edetabelis kolmandaks. Kui aastatel 2013-2015 oli Poola nende riikide investeeringutele ligitõmbavuse edetabeli liider, siis sel aastal hinnatakse paremaks Eestit ja Tšehhit, teatab Saksa majandusleht Handelsblatt.

Uuringu käigus küsitletud nimetasid Poola miinusteks eelkõige ettearvamatut majanduspoliitikat ja poliitilist ebastabiilsust. PiS-i valitsus on pärast võimule tulekut põhjalikult reforminud muu hulgas kohtusüsteemi ja meediat ning kriitikute sõnul need enesele allutanud.

Euroopa Komisjon on alustanud Poola vastu mitmeid sanktsioonimenetlusi, mistõttu võib riik kaotada hääleõiguse Euroopa Ülemkogus.