Uuring: pooled II sambaga liitunutest plaanivad raha kogumist jätkata, loobujate arv on suurenenud

 (47)
Pensionisambad
Foto: Oliver Tsupsman

49 protsendil teise sambaga liitunutest on kindel kavatsus sellega jätkata, selgub Kantar Emori igakuisest seirest.

Mõnevõrra on veebruaris suurenenud teisest sambast loobujate arv – hetkeseisuga plaanib 21 protsenti teise sambaga liitunutest kogutud raha välja võtta.

Need, kes plaanivad raha välja võtta, kasutaksid seda raha laenude tagasimakseteks, aga ka uute laenude sissemakseks ning koduga seotud kulutusteks, näiteks remondiks. Ootuspäraselt on raha välja võtta plaanijate seas suurem osakaal madalama sissetulekuga inimesi.

Kantar Emori käitumisteaduste juhteksperdi Heidi Reinsoni sõnul pole üldpilt paari viimase kuuga oluliselt muutunud. „Otsuse tegemise hetk on veel ka päris kaugel tulevikus. Suuremat muutust võib oodata seaduse lõpliku jõustumise ja tingimuste selgumise järel,“ selgitas Reinson.

„Oluline on märkida ka seda, et lisaks sotsiaaldemograafilistele teguritele, nagu haridus, sissetulek jne, määravad inimese finantsotsuseid ka tema isiksuseomadused, maailmatunnetus ja otsuse hetkel domineeriv kontekst.“

Kantar Emori veebruarikuises pensionireformi seires kõnetasime 1082 Eesti elanikku vanuses 18–74 aastat. Pensionireformi seire toimub kord kuus.