Uus aasta toob poodidesse sõnnikused munad

 (66)
Munad
ETA FOTO

Vastavalt eurodirektiivile ei tohi alates 1. jaanuarist mune enne nende pakendamist pesta. Seoses sellega võib alates uuest aastast leida poest tavapärasest määrdunumaid mune.

„Eestile antud üleminekuaeg munade turustusnõudmiste täitmisel lõppeb käesoleva aastaga,” lausus ASi Tallegg juhatuse esimees Teet Soorm firma teatel.

„See tähendab, et ka Talleggis lõppeb munade pesemine. Üheski Euroopa riigi ei tohi pesta A-klassi mune, mis lähevad inimestele vahetuks tarbimiseks.”

„Eranditeks on Rootsi ja Holland, kelle üleminekuaeg kestab järgmise aasta juulini. Kuid siis lõpetatakse toidumunade pesemine ka neis riikides. Mune võib pesta küll, aga siis võib neid kasutada ainult tööstusliku toorainena,” lausus Teet Soorm.

„Munakoor kaitseb muna sisemust, kuid on ka ise väga tundlik. Koor on kaetud bakteritega, mis ei kahjusta muna seni, kuni koor on kuiv. Munade pesemisel võivad bakterid sattuda koos niiskusega muna sisemusse.”

Euroopa Toiduohutuse Ameti andmetel on kõige tähtsam, et inimtoidu riskid oleksid viidud võimalikult madalale tasemele. Seetõttu võib juba alates 2003. aastast mune pesta vaid pideva järelevalve all: kindlal temperatuuril, spetsiaalse masinaga, et bakterid ei satuks läbi poorse koore munasse.

“Talleggis vastab munade pesemise tehnoloogia igati esitatud nõudmistele,” ütles Teet Soorm.