Uus-Meremaa kulutas 17 miljonit dollarit, et jätta kasutusele vana lipp

 (11)
Vasakul uue lipu kandidaat "Hõbedane sõnajalg" ja paremal Uus-Meremaa praegune lipp.
Vasakul uue lipu kandidaat "Hõbedane sõnajalg" ja paremal Uus-Meremaa praegune lipp.Foto: Marty Melville, AFP

Uus-Meremaa peaminister vedas pikka ja kallist kampaaniat, et saareriik saaks endale uue ja moodsama lipu. Lõpuks tuli aga välja, et rahvas on täiesti rahul ka vana lipuga, kirjutab veebileht Quartz.

Uus-Meremaal korraldati referendum, kas peaks alles jätma vana lipu või võtma kasutusele uue, mis kannab nime “Hõbedane sõnajalg”.

Praegusel Uus-Meremaa lipul on nurgas Suurbritannia riigilipu sümbol, mis viitab justkui Uus-Meremaa kui endise koloniaalmaa staatusele. Lisaks on lipp segadust tekitavalt sarnane Austraalia lipule.

Esialgsed hääletustulemused näitavad, et enam kui pooled inimesed (56,6%) eelistasid vana lipu ning 43,1% hääletasid uue kujunduse poolt. Kokku hääletas 2,1 miljonit inimest.

Ametlikud tulemused avaldatakse järgmise nädala kolmapäeval (30. märtsil). Hääletuse korraldamiseks kulus 26 miljonit Uus-Meremaa dollarit, mis võrdub 17 miljoni USA dollariga ehk natuke enam kui 15 miljoni euroga.

Uus-Meremaa peaminister John Key pidas referendumi tulemusi pettumuseks, kuid innustas Uus-Meremaad inimeste valikuga leppima. Key on tahtnud lippu muuta alates 2014. aastast.