Vaata, millised Eesti ettevõtjad sõitsid Iraani ärisuhteid sõlmima

 (45)
Sõitjate seas on ka kohtulikult karistatud Neinar Seli
Vaata, millised Eesti ettevõtjad sõitsid Iraani ärisuhteid sõlmima
Foto: Borna_Mirahmadian, Shutterstock.com

Eile hommikul sõitis 12-liikmeline Eesti ettevõtjatest koosnev äridelegatsioon Iraani. Visiit toimub koos välisministri Marina Kaljurannaga.

Tegu on Eesti ajaloos esimese kõrgetasemelise visiidiga, mille eesmärk on luua tihedamad kahepoolsed riikidevahelised sidemed ning toetada ettevõtjaid nende püüdlustel seal ettevõtlust edendada. Visiit kestab 12. aprillini, teatas kaubandus-tööstuskoda.

Paljudel ettevõtjatel on Iraanis juba esmased kontaktid loodud ja teatud suhtlus partneritega käib. Kõrgetasemeline visiit aitab ettevõtjatel oma koostöösuhetes astuda järgmise sammu konkreetsema kokkuleppe suunas ja see ongi meie visiidi kõige olulisem eesmärk.

Pärast seda, kui suur osa sanktsioonidest kaotati, on paljude riikide äridelegatsioonid Iraani külastanud. Nüüd on siis meie kord minna selle turuga lähemalt tutvuma, ütles kaubanduskoja projektijuht Jana Silaškova.

Logistika- ja transpordiettevõtjad

Äridelegatsioonis on teiste hulgas näiteks logistika- ja transpordiettevõtjad, kes on huvitatud sealsest kaubanduskoridorist, mida saaks erinevateks vedudeks kasutada.

Ettevõtja Tarmo Nurmetalo ütles, et peamiselt huvitab nende ettevõtet see, kuidas kasutada sealset kaubanduskoridori ära erinevate kaupade veoks. Eriti pakuvad huvi need kaubad, mis tulevad SRÜ riikidest ja Hiinast.

„Tahaksime aru saada, kuidas toimib seal piiriületus ning mida uut on viimaste aastate jooksul seal toimunud. Lähme sinna suure huviga ning meil on olemas juba eelnevalt leitud mõned kontaktid, kellega on plaanis ka kohtuda ja koostööst rääkida,“ lisas Nurmetalo.

Delegatsiooni kuuluvad Tarmo Nurmetalo (CF&S Estonia AS), Kristjan-Jaak Reigo (Autolink Baltics AS), Arle Mölder ja Saman Mostashari (Novira Capital), Jaanus Rahumägi (ESC Global Security-ECS Ltd), Ebekai Härm (Revala OÜ), Neinar Seli (Estiko AS), Taavi Einaste ja Peeter Smitt (Nortal AS), Hannes Plinte (Goswift OÜ), Hamed Alavi (Iraani-Põhjamaade Ettevõtluskeskus), Aivar Kesküla (Skinest Rail AS). Väliministeeriumist saadab äridelegatsiooni Meelis Ojassoo ning kaubanduskojast Mait Palts ja Jana Silaškova.

Sammud avatuma majanduse suuna

Programm avatakse ärifoorumiga, millele järgnevad ettevõtetevahelised kohtumised ning tutvumine sealse majanduskeskkonnaga. Lisaks on plaanitud kohtumine majandusministri ja kohalike kaubandusorganisatsioonide esindajatega.

Meelis Ojassoo välisministeeriumist rõhutab, et majandus on seal suures muutuses, astutakse esimesi samme liberaalsema ja avatuma majanduse suunas.

Meie valdkondadest pakuvad Iraanile kõige enam huvi energiasektor, transport, logistika, turism, loomulikult IT-valdkond, aga ka toidusektor.

Visiit toimub kaubanduskoja arengukoostöö projekti raames, mida rahastab välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest.