Väga tulus äri: kiirlaenufirmad teenivad Eestis roppu raha

 (65)
Graafik
sms-laen
sms-laenFoto: Andres Putting

Kiirlaenul on halb maine, ometi suplevad seda pakkuvad ettevõtted rahas. Eesti tundub olema selleks äriks eriti hea paik. Siinsete suuremate tegijate tulu ja kasum ulatub miljonitesse eurodesse. Laenuorjuses on aga tuhanded eestimaalased.Nõudlus ja pakkumine on siin teineteist väga kenasti leidnud.

Valitsus otsustas tänasel istungil muuta reklaamiseadust keelates kiirlaenu reklaami raadios ja televisioonis. Suuremad kiirlaenupakkujad kulutavad reklaamile palju raha. Näiteks Placet Group, kes haldab portaale laen.ee, smsmoney.ee ja smsraha.ee, kulutas 2013. aastal reklaamile 1,68 miljonit eurot. See on ülivõimsalt suurim summa. Samas ei tea me täpselt, millise summa pani hakkama Folkia AS, kes on tuntud kaubamärgi monetti.ee poolest. Tegemist on suure Norra ettevõttega, kelle majandusaasta aruandest ei saa just palju infot Eesti filiaali kohta. Turunduse kogukulu oli neil aga 17,56 miljonit eurot. Kusjuures Eesti osakaal tulubaasis on neil võrreldes 2012. aastaga hüppeliselt tõusnud, ületades nii Soome kui ka Norra enda filiaalide tulemuse.

Credit24 on aga oma majandusaasta aruandes detailselt lahti kirjutanud ettevõtte reklaamikulud. Sellest võib lugeda, et telereklaamile kulus neil Eestis 2013. aastal 269 371 eurot, raadioreklaamile 113 642 eurot. Veebireklaami eest maksti kokku 197 803 eurot ning liigituse all „muu reklaam" leiame 137 485 euro eest kulusid. Ajakirjades end eelmisel aastal ei reklaamitud.

Seotud lood:

Tulu poolest on Eesti kiirlaenufirmadest eesotsas justnimelt Folkia AS, kelle Eesti haru käive oli 2013. aastal 11,24 miljonit eurot. Ettevõte on üldiselt aga suures miinuses. Korporatsiooni kahjum oli 2013. aastal enam vähem sama, mis Eesti poole tulu ehk 11 241 842 eurot.

Kohalikel suurtel tegijatel läheb aga väga kenasti nii käibe kui kasumi poolest. Placet Group teenis 7,3 miljonise käibe juures 2,18 miljonit kasumit. Tuleb küll mainida, et käibest veidi üle 2,24 miljonit tuli Leedust.

Credit24.ee'd haldav MCB Finance Estonia kasum oli aga lausa 2,42 miljonit eurot.

Kui liita kokku 11 suure kiirlaenuettevõtte 2013. aasta tulu Eestis, siis saame tulemuseks 36 238 952 eurot. Kamba peale teeniti 7 154 197 eurot kasumit ja kulutati reklaamile ning turundusele 3 623 113 eurot. Tööd sai neis ettevõtetes kokku 141 inimest. Pole siis ime, et turule tuleb üha uusi tegelasi. Ühena viimastest näiteks vivus.ee'd haldav 4finance OÜ, kes hakkas tegutsema 2013. aasta keskel. Seetõttu ei olnud ka nende majandusnäitajad kõige eeskujulikumad. Alguses on aga ikka kulud suuremad kui tulud.

Graafikus on näidatud suuremate kiirlaenufirmade tulu, kasumi (kahjumi) ja reklaamikulu numbrid. Kasumi ja reklaamikulu osas ei ole kajastatud Folkia ASi (monetti.ee) tulemusi, kuna majandusaasta aruandes ei kajastunud konkreetselt Eesti andmed.

Kiirlaenufirmade hea elu | Create Infographics

Et pilt oleks selgem, siis siin on suuremate kiirlaenufirmade ja nende hallatavate brändide nimistu:

ettevõte kaubamärk (kaubamärgid)
Folkia AS Eesti filiaal monetti.ee
Placet Group laen.ee, smsmoney.ee, smsraha.ee
MCB Finance Estonia OÜ credit24.ee
SMS Laen AS smslaen.ee
Raha24 OÜ Raha24.ee
Ferratum Estonia OÜ ferratum.ee
BestCredit OÜ bestcredit.ee
MiniCredit AS minicredit.ee
Express Credit ekspressraha.ee
Credit.ee OÜ credit.ee
4finance OÜ vivus.ee