Valitsus andis alla: ühisdeklareerimise võimalus jääb alles ja maagaasi pöörase aktsiisitõusu kava vaadatakse üle

 (107)
Kadri Simson, Jüri Ratas
Kadri Simson, Jüri RatasFoto: Andres Putting

Valitsus otsustas jätta alles ühiste tuludeklaratsioonide esitamise võimaluse ja võimaldada abikaasadel teatud tulumaksusoodustusi ka edaspidi ühiselt deklareerida.

Seoses otsusega säilitada ühisdeklaratsioonide esitamise võimalus, muutuvad selle esitamise tingimused. Ühine mahaarvamise õigus säilib eluasemelaenu intressidele, koolituskuludele ja täiendavale maksuvabale tulule laste eest.

Riigipoolse maksutagastuse, sealhulgas abikaasa kulude eest, saavad need inimesed, kes on teeninud aasta jooksul tulu, millest saab mahaarvamisi teha. Kui inimene ise ei ole aasta jooksul tulu teeninud, siis 500-eurost maksuvaba tulu ta oma abikaasale üle anda ei saa.

Lisaks tehti täiendav otsus seoses maagaasi aktsiisi tõusuga – kuna suure lisandväärtusega tööstusharud on valitsuse jaoks prioriteetsed, otsitakse võimalusi tööstuse konkurentsvõime säilitamiseks kevadel, kui algab riigi eelarvestrateegia koostamine.

Uus valitsus soovis tõsta maagaasi aktsiisi võrreldes kehtiva määraga 2018. aastal ligi poole võrra, samas 2020. aastaks tõuseks aktsiis praegusega võrreldes lausa 134 protsenti.

Kui praegu moodustab maagaasi aktsiis tuhande kuupmeetri kohta 33,77 eurot, siis tuleval aastal peaks see praeguse seisuga tõusma 40,52 euroni ehk ligi 20 protsenti.

Ülejärgmisel aastal tõuseks aktsiis tänase seisuga 50,65 euroni ja 2019. aastal 63,32 euroni. Suurim hüpe toimuks 2020. aastal, mil aktsiis 1000 kuupmeetri gaasi kohta tõuseks 79,14 euroni.