Valitsus paneb palju kära tekitanud Tootsi tuulepargi kinnistu uuesti enampakkumisele, selle edasine ajakava sõltub RMK-st

 (2)
Tuulikud. Foto on illustratiivne.
Tuulikud. Foto on illustratiivne.Foto: Priit Simson

Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel anda keskkonnaministeeriumile suunis müüa tema valitsemisel oleva Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumise teel, teatas ministeerium.

Keskkonnaministeeriumi asekantsleri Margit Martinsoni sõnul on müügi suurimaks eeliseks hoonestusõiguse seadmise ees see, et risk uuteks kohtuvaidlusteks on väike. Müügi enampakkumise korraldamist puudutavad vaidlused on lahendatud jõustunud kohtulahenditega, milles tehtud märkuseid saab uue enampakkumise korral arvestada.

Täpsed enampakkumise tingimused, sealhulgas uue pakkumiste esitamise tähtaja paneb paika Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) nõukogu, kes peab omakorda kinnitama kinnistu võõrandamise avalikul enampakkumisel. Edasine enampakkumise protsess oleneb nüüd sellest, kui kiiresti RMK nõukogu selle teema lauale võtta.

Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumise alghind on määratud vastavalt 2017. aastal antud ja 2019. aastal üle kinnitatud eksperdihinnangule koos käibemaksuga 12 300 000 eurot.

Valitsus otsustas 9. detsembril 2016 anda Tootsi kinnistu mitterahalise sissemaksena AS-le Eesti Energia. Korralduse peale esitasid ettevõtted kaebused Euroopa Komisjonile ja kohtusse. Vabariigi Valitsus tunnistas 28. aprillil 2017 eelnimetatud korralduse kehtetuks.

Valitsus andis 27. aprillil 2017 Keskkonnaministeeriumile suunise müüa Tootsi tuulepargi kinnistu avaliku enampakkumise teel. AS Eleon, AS Raisner ning Tootsi Tuulepark OÜ esitasid seepeale kaebused Tallinna Halduskohtule.

Seotud lood:

Tallinna Halduskohtu 05. novembri 2017 määrusega peatati esialgse õiguskaitse korras RMK nõukogu ja juhatuse otsuste kehtivus, millega otsustati Tootsi kinnistu võõrandada avaliku enampakkumise teel ning keelati RMK-l Tootsi kinnisasja võõrandamiseks enampakkumist läbi viia kuni kohtuotsuse jõustumiseni.

Kohtulahendid, millega jäeti esitatud kaebused rahuldamata, jõustusid 11. juunil 2019 Riigikohtu määrustega. Kohtud leidsid oma lahendites, et RMK-l oli õigus otsustes toodud tingimustega enampakkumist korraldada.

Kohtumenetlused on seega lõppenud ning Keskkonnaministeeriumil on võimalik kinnistuga toiminguid jätkata. Sestap palus keskkonnaminister uuendada Valitsusel suunist ning kaaluda lisaks Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumise teel müügi võimalusele ka hoonestusõiguse seadmist avaliku enampakkumise teel ning valitsus seda ka tegi.

Teemaplaneeringu kohaselt saab kinnistule rajada üksnes tuuleparki. Ministeeriumi sõnul on Eesti jaoks on Tootsi tuulepark väga vajalik projekt, mis panustaks oluliselt taastuvenergia tootmise eesmärki.