Valitsus plaanib teenida igalt veokilt vähemalt 500 eurot teekasutustasu

 (199)
Liiklus maanteel
Veoautod maanteel.Foto: Sven Arbet

Valitsuse tahab kehtestada veoautodele järgmisest aastast teekasutustasu, mille aastased määrad algavad 500 eurost.

Valitsus kiitis heaks ja saatis riigikokku veoautode teekasutustasu reguleeriva liiklusseaduse muudatuseelnõu, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM). Eelnõu näeb ette ajapõhise teekasutustasu kehtestamise avalikel teedel üle 3,5 tonnise täismassiga veoautole (N2 ja N3 kategooria).

Eelnõu kohaselt sõltub teekasutustasu määr veoauto ja selle haagise täismassi ja telgede arvu summast ning veoauto heitgaasiklassist. "Kuna teekasutustasu määr sõltub ka veoauto heitgaasiklassist, on teekasutustasu rakendamise kaasnev mõju nihkumine vähem saastavate veoautode suunas," teatas ministeerium.

Eelnõu kohaselt on veoautole täismassiga 3,5-12 tonni päevane tasumäär 9 eurot ja aastane kuni 500 eurot. Üle 12 tonnise täismassiga veoauto päevane tasumäär tuleb 10-12 eurot ning aastane 600-1300 eurot. Lisaks aastasele ja päevasele tasumäärale on võimalik teekasutustasu õigus osta nädalaks, kuuks ja kvartaliks, lisas MKM.

Riikliku järelevalvet teekasutustasu tasumise üle hakkavad teostama politsei- ja piirivalveamet ning maksu- ja tolliamet.

Eelnõu kohaselt rakendatakse veoautode teekasutustasu 1. jaanuarist 2018. aastast. Teekasutustasust laekuvad tulud eraldatakse ettepaneku kohaselt transporditaristu hoiuks.