Vanalinn polegi välismaalastele maha müüdud

 (6)
Täiendatud!
Vanalinn polegi välismaalastele maha müüdud
Foto: Siim Lõvi

Värske uuringu kohaselt kuulub vaid kümnendik Tallinna vanalinnast välismaalastele, ülejäänu jagunev küllaltki ühtlaselt kohalike eraisikute, ettevõtete ning riigi ja linna vahel.

„Palju kõneainet tekitanud kuulujutud, justkui vanalinn on välismaalastele maha müüdud, ei vasta tõele,“ ütles Pindi Kinnisvara/ERI Kinnisvara juhatuse esimees Kalev Roosiväli ettevõtte teates.

Eraisikutele kuulub vanalinnast vaid veerand, kolmandik hoonetest on avaliku sektori - Tallinna linn, riik, ühiskondlikud organisatsioonid - omanduses. Kolmandaks suureks grupiks on ettevõtted.

„Ülevaatest joonistus selgelt välja, et vanalinna elukeskkond on väga mitmekesine, kus on täidetud kõik vajalikud linna funktsioonid, elu- ja ärikondlikult on kasutusotstarve laias laastus suisa pooleks,“ lausus Roosiväli.

„Tegemist on kalleima tsooniga terves Eestis- keskmine korteriomandite ruutmeetrihind oli 2011. aasta aprillis-mais vanalinnas 2563 eurot, võrdluseks Tallinna kesklinna linnaosas oli see 1485 eurot, kesklinna uusarenduste esmamüügi puhul 1873 eurot ja Tallinnas keskmisena 1033 eurot,“ lisas ta.

Pindi Kinnisvara/ERI Kinnisvara koostas Tallinna kesklinna valitsuse tellimusel põhjaliku uuringu Tallinna vanalinnast, mille käigus kaardistati vanalinna kõik 597 hoonet ning analüüsiti omandite, kasutusotstarvete, elanike ja tehingute struktuuri.

Muuhulgas tuli uuringust välja, et:
- Vanalinna pindala on 93,9 ha, ümbermõõt 3,795 km ning seal on 64 tänavat. Kokku ulatub elamute brutopind 699 960 ruutmeetrini.
- Parkimiskohti on vanalinnas 1516 (2004. a andmed) ning see teeb 0,4 kohta ühe elaniku kohta.
- Vanalinnas on 3671 elanikku, kellest 78% on eestlased, 6% soomlased, 3% venelased, protsendiga on esindatud britid, ameeriklased, prantslased jt rahvused.
- Jagunemine: eluruume on vanalinnas 62% ja äriruume 38%.
- Vanalinna elamispinnana kasutatavate korterite keskmine suurus on 80,66 ruutmeetrit.
- Vanalinnas on elaniku kohta 50,8 ruutmeetrit, Eestis keskmiselt 29 ruutmeetrit (2008. aasta andmed).
- Aastas tehakse vanalinnas 100 kinnisvaratehingut.