Vanalinna korteritehingute arv mullu langes veidi

 (5)
Vanalinna korteritehingute arv mullu langes veidi
Foto: Uus Maa Kinnisvarabüroo

Kui kogu Tallinnas tõusis kinnisvaratehingute arv eelmisel aastal võrreldes 2011. aastaga 23 protsenti, siis Tallinna vanalinnas ostu-müügiarv möödunud aastal kasvu ei näidanud.

Eelmisel aastal tehti vanalinna korteriomanditega 95 ostu-müügitehingut, samas kui 2011. aastal oli tehinguid 108. Hinnad samas tõusid 14,5 protsenti: eelmisel aastal oli ruutmeetri mediaanhind 2527 eurot ning 2011. aastal 2203 eurot.

Arvestades vanalinna kinnisvaraturu eripärasid - piiratud pakkumine, kinnisvara erilisus ja erisused, sealse väiksemahulise korterituru mõjutatavus mõnest lisanduvast arendusprojektist vms -, siis ei ole selles statistikas midagi üllatavat.

Läbi aastate on vanalinnakorterite müügiarv olnud suhteliselt sarnasel tasemel - näiteks 2010. aastal 98 tehingut, 2007. aastal 101. Küll tehti üle poole võrra vähem tehinguid kinnisvaraturu madalseisu ajal: 44 müüki 2009. aastal. Viimase 10 aasta tehinguterohkeim oli aasta 2005, mil müüdi 176 vanalinnakorterit.

City 24 andmeil on 2013. aasta algul müügis ca 160 korterit ja pakkumiste arv on hakanud vähenema.

2012. aastal tehti aktiivselt broneeringuid kahes suuremahulises arendusprojektis – Pikk 36 (ehitatakse 39 korterit) ja Pagari 1 (41 korterit). Tehingud nende korteritega toimuvad käesoleval aastal.

Mõlemas renoveeritavas elamus on broneeritud üle poole korteritest, mis on vanalinna üldise müügistatistika taustal märkimisväärne tulemus. Täna ongi vanalinnas täheldatav kaks suunda – otsitakse kas kallimaid, kuid ülimalt kvaliteetseid kortereid kapitaalselt renoveeritud majades või siis otsingukriteeriumiks on ennekõike võimalikult odav hind.

Seotud lood:

Suur osa ostjaist näeb vanalinna kinnisvaras investeeringupotentsiaali, arvestades tänaseid hindu, mis ei ole veel nii kiiresti kosunud kui nt Tallinna kesk- ja südalinna uute majade korterite hinnad, kuid ennekõike on oluline kriteerium vanalinna kinnisvara unikaalsus ja sajanditevanune ajalugu.