VÄRSKE ÜLEVAADE | Riik koostas nimekirja kodumaistest isikukaitsevahendite tootjatest. Maskide hind jääb näiteks 0,57–4,50 euro vahele

 (25)
Kaitsevahendites meedikud
Kaitsevahendites meedikudFoto: Andres Putting

Kuna tekkinud kriisiolukorras on oluliselt suurenenud nõudlus isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendite järele, siis on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus koostanud nimekirja Eesti tootjatest, kellel on kas juba täna või potentsiaalne võimekus toota isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendeid.

Hetkel on nimekirjas oma 40 ettevõtet, kes on võimalised tootma nii näomaske, desinfitseerivaid vahendied, kaitseülikondi ja -visiire. EAS rõhutab, et kaitsevahendite tellimisel tasub kindlasti ka ise veenduda, et need vastavad nõuetele. Allpool leiab ülevaate kõigist nendest ettevõtetest, kes olid nimekirjas tänase sisuga.

Kaitsevahendite nõudlus on suur eelkõige meditsiini sektoris ja seal on vajalik, et kõik pakutavad tooted oleks läbinud sertifitseerimisel nõutavad laborikatsed. Kuna see protsess on praktikas aeganõudev, siis Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) kooskõlastuse alusel on lubatud erand, kus tootja ei ole veel läbinud vastavushindamise menetluse protseduuri täiel määral, kuid on toote tehnilises kirjelduses tõendanud, et toode vastab üldistele ohutusnõuetele ning need omavad vajalikku kaitsetaset.

Sellisel juhul on nimetatud isikukaitsevahendid eriolukorra ajal turule lubatud ilma vastavusmärgiseta. Erand kehtib vaid isikukaitsevahenditele, mis on mõeldud viiruse leviku tõkestamiseks ega laiene muudele toodetele ning kehtib kuni eriolukorra lõpuni. Kui nimekirja tehakse lähinädalatel täiendusi, siis kõige värskemat infot leiab EAS-i kodulehelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!