VEB-i asjas paljaks varastatud kaebasid riigikogu otsuse riigikohtusse

 (79)
Indrek Leppik, Küllike Namm
Indrek Leppik, Küllike NammFoto: Andres Putting

VEB-fondi võlausaldajad kaebasid kohtusse riigikogu õiguskomisjoni otsuse mitte arutada riigikogu 15.02.2012.a otsuse "Riiklik VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamine" ümbervaatamist.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium võttis avalduse menetlusse ja arutab seda 7.oktoobril.

Sertifikaadiomanike esindaja, vandeadvokaat Indrek Leppik ütles Ärilehele, et palus riigikontrolli auditiga ilmnenud uute asjaolude tõttu riigikogul kehtetuks tunnistada riigikogu 15.02.2012.a otsuse "Riiklik VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamine" ja osaliselt ka riigikogu 20.01.1993 otsuse "NSV Liidu Välismajanduspangas külmutatud Eesti pankade kontod".

"Esmakordselt said isikud, kelle raha VEB Fondi loomise käigus Eesti pankadest ära võeti (sertifikaadiomanikud) riigikontrolli auditi kaudu teada, et nad valiti välja suvaliselt. Mõned, kellele tulid samaaegselt laekumised VEB Panka jätkasid arveldusi, mõned jäid oma rahast ilma. Ka ei olnud varem teada, et Eesti pankade korrespondentkontodelt tehti VEB Pangas pärast kontode külmutamist (1992. a) ülekandeid. Samuti tegi riigikontroll kindlaks, et ilma riigi ja Eesti panga abita ei olnud iseseisvalt võimalik nõudeid teostada. Uut teavet oli veelgi," rääkis Leppik.

"Kahjuks saatis riigikogu õiguskomisjon meile teate, et meie taotlust ei hakata läbi vaatama, kuigi õigusaktide järgi on riigikogul see kohustus. Selle keeldumise vaidlustasime me riigikohtus esitades kaebuse põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumile," lisas Leppik.