„Defitsiit Venemaal ei pane kanamunade hindu Balti riikides tõusma, sest meie turud on praktiliselt teineteisest lahutatud,“ ütles Läti munatootja Balticovo ekspordijuht Edgars Lesnieks. “Kanamunad maksavad Venemaal liiga vähe ja tollimaksud on liiga kõrged.“

Balticovo on juhtiv kanamunade Eestisse importija.

Munade hinnatõusus hoiab Eestis tagasi asjaolu, et pakkumine on endiselt turunõudlusega tasakaalus. „Mina ei ole märganud, et munade järele oleks viimasel ajal tekkinud varasemast suuremat nõudlust,“ ütles Eesti suurima kanavabriku Tallegi juht Teet Soorm. „Ma ei julge ette prognoosida, mis juhtub järgneva kuu aja jooksul, kuid ma ei näe ka lähitulevikus muutust ette.“

Hinnatõusu võimalust eitab ka teine suur Eesti tootja Viru Muna. „Lätlaste Balticovo toob mune odava hinnaga sisse ja teeb odavmüügi kampaaniaid, mis ei lase nüüd küll nõudlusel äkiliselt kasvama hakata,“ ütles Viru Muna müügijuht Ülo Roonemaa.

Kui suuremates kaubanduskettides maksab keskmise suurusega muna 15,9 krooni kümnese paki eest, siis Balticovo kampaaniahind võib kujuneda 12 krooni lähedale.

Prisma kaubandusketis on munade läbimüük kasvanud kümnendiku võrra, kuid hoogsa pakkumise tõttu pole üldist munade hinnatõusu oodata. Küll aga võivad kallineda eriliste omadustega või väga kvaliteetsed munad. „Kui eelmisel aastal valis ostja muna peamiselt odavama hinna järgi, siis nüüd pööratakse rohkem tähelepanu kvaliteedile,“ ütles Prisma ostujuht Tiia Karu. „Näiteks Hiigel Hää muna läbimüük on kasvanud lausa kaks korda.“

Venemaa munadefitsiit võib Karu sõnul Eesti hindu mõjutada üksnes juhul, kui sealsed hinnad tõusevad eksportijatele ahvatlevateks ja need leiavad töötava turustuskanali.

Väikesed erikvaliteediga munatootjad võivad aga oma munadele hinnatõusus kätte võidelda. „Mina tunnen küll, et viimasel ajal on nõudlus suurenenud,“ rääkis Linnu Talu juhataja Astre Jaagant. „Esitasin kaubanduskettidele soovi tõsta oktoobrikuus meie munade hinda 20 protsendi võrra ja loodan, et see ka läheb läbi.“

Mitmes Venemaa Euroopa osa regioonis pole kanamunasid piisavalt saada ja nende hind tõuseb järsult. Venemaa statistikaameti andmetel kasvas kümne muna hind 23.-29.augustini 16 protsenti 26,67 rublani.
Peterburi majandusarengu komitee andmetel kallinesid munad 26.juulist kuni 30. augustini 10,2 protsenti, kusjuures eelmisel nädalal toimus suurim tõus – 9,4 protsenti.