Venemaa tahab välisinvesteeringute üle kontrolli suurendada: iga tehing võib nõuda presidendi või peaministri heakskiitu

 (31)
Vladimir Putin
Vladimir PutinFoto: MAXIM ZMEYEV, REUTERS

Venemaa riiklik monopolide vastane teenistus tahab suurendada kontrolli välisinvesteeringute üle ning hüppeliselt võib kasvada nende investeeringute osakaal, mille heakskiidu peab andma riigi president või peaminister, selgub seaduseelnõust.

Praegu peab valitsuskomisjon heaks kiitma need rahapaigutused, millega välisinvestor omandab mõnes Venemaa jaoks strateegilises harus tegutsevas ettevõttes 25%, kirjutab Vedomosti.

Monopolide vastane amet on teinud ettepaneku välisinvesteeringute seadust muuta ning kehtestada tehingu eelkontrolli uued alused.

Parandusettepaneku kohaselt tuleb seda teha juhul kui investeering on Venemaa kaitsevõime ning julgeoleku seisukohalt strateegiliselt oluline. Heakskiidu peaks andma president või välisinvesteeringute valitsuskomisjoni esimees, kelleks praegu on Dmitri Medvedev.

Seaduseelnõu sõnastuse kohaselt võib riikliku heakskiidu nõue hakata puudutama igat tehingut, sõltumata omandatava osaluse suurusest või ettevõtte tegevusalast, sest kuskil ei täpsustada strateegilise olulisuse mõistet.