Veterinaar- ja toiduamet alustas Nõo Lihatööstuse suhtes menetlust

 (46)
Täiendatud
Veterinaar- ja toiduamet alustas Nõo Lihatööstuse suhtes menetlust
Foto: Darren Staples, REUTERS

Veterinaar-ja Toiduameti toiduosakonna juhataja Heneli Lamp selgitas, et amet ei ole Läti veterinaarametist Nõo toodete hobuseliha sisalduse kohta veel ametlikku informatsiooni Euroopa Liidu kiirhoiatussüsteemi kaudu saanud.

„Läti pädev asutus on juhtumist informeerinud Veterinaar- ja Toiduameti peadirektorit. Saadud info oli aluseks menetlustoimingute algatamisel AS Nõo Lihatööstuse suhtes. Toimingute eesmärgiks on välja selgitada tooraine päritolu, millest kõnealune partii oli valmistatud ja kohustada vastavast tooraine partiist valmistatud tooted turult tagasi kutsuma,“ selgitas Lamp.

Eile teatas Läti veterinaaramet, et Nõo toodetud parmesanivorstist leiti 10% hobuseliha. Nõo tegevjuht Toomas Kruustük ütles Delfile, et hobuseliha sisaldanud vorsti Eestis ei müüdud ja ka Lätis kutsuti toode eilemüügist tagasi.

Tõsi küll, tegelikult oli kontrollitud partii seal juba peaaegu otsas. Toodetud oli see Kruustüki sõnul eelmise aasta lõpus, kui hobuseliha teema ei olnud veel aktuaalne ja ei osatud kahtlustada, et tooraine võiks olla midagi muud kui lubatud veiseliha.

"Mis on oluline on see, et tegu on kvaliteetse toorainega ja tarbijale terviseohtu ei ole," rõhutas Kruustük.

Alates veebruarist, kui Euroopas hobuseliha kasutamine veiseliha asemel ilmsiks tulema hakkas, on tarnijatelt palutud kinnitust, et tegu on ikka tõesti veiselihaga.

Seotud lood:

Millisest riigist tooraine sisse tuuakse, ei osanud Kruustük öelda, samuti ütles ta, et Nõol on mitu tarnijat ja hetkel ei saa ka öelda, milliselt neist tarnijatest hobuseliha tuli.

"Eelmisel aastal olime sunnitud kasutama importtoorainet," selgitas ta, kuid lisas, et 90% lihast on siiski kohalik.