VIDEO | Endine oligarh paljastab korruptsiooni Venemaa eriteenistustes ning maailma pankades: aastas varastatakse üle triljoni dollari

 (33)
Aleksandr Lebedev
Aleksandr LebedevKuvatõmmis

Praegu varastatakse maailma pankades üle miljardi dollari aastas, kinnitas endine oligarh ja pankur, nüüdne ajakirjanik , kirjanik ning pankurite kütt Aleksandr Lebedev intervjuus Forbes Capitali ajakirjanikule.

Ettevõtjat. Novaja Gazeta peatoimetajat ning aktsionäri ja ajakirjanikku Aleksandr Lebedevi hinnati kunagi üheks rikkamaks Venemaa ettevõtjaks: aastal 2004 hindas Forbes tema varanduse väärtuseks 3,5 miljardit dollarit.

Intervjuus selgitab Lebedev, et pole kunagi oma varanduse suuruse hinnangutega nõustunud ning kaalus sellepärast ka kohtusse pöördumist. „Viisin oma unistuse ellu ja sain Forbesi rikaste edetabelist välja,“ ütle Lebedev kelle vara väärtuseks arvatakse praegu olevat umbes 400 miljonit dollarit.

Forbesi edetabelist pääsemist hindab Lebedev positiivseks, sest nüüd on inimestega lihtsam suhelda. Inimesed suhtuvad Forbesi edetabelis olevatesse ettevõtjatesse Lebedevi sõnul kahtlevalt ja ettevaatlikkusega.

Lebedev räägib, et on kõik oma ärid suutnud muuta kasumlikuks, näiteks ajaloolises Šveitsi lossis taastatud hotelli, mis toob aastas mõnedsajad dollarid kasumit.

Lebedev räägib, kuidas eriteenistused hävitasid tema äri. Süsteem töötas Venemaal üldiselt nii, et eriteenistused pakkusid oma klientidelt vara varastanud klientidele katust. Lebedev läks eriteenistustega tülli. Ta tunnistab, et 2013. aastal, mil ta oma äri kaotas, mõtles ta küll, et miks pidi nendega ometi tülli minema.

Seotud lood:

Samas on ta uhke, et on ainus pankur, kes maksis oma klientidele kõik raha ausalt välja. „Mul ei ole kopikatki võõrast raha,“ kinnitab ta.

Samas ütleb Lebedev, et tal ei ole FSB kohta kellelegi pretensioone esitada, sest nad mitte ei võtnud tema äri ära, vaid hävitasid selle.
„Kui ma oleksin välismaale sõitnud nagu eriteenistused soovisid, siis oleksid nad müünud vara odavalt maha ning süüdistanud mind selles, milles mina neid süüdistan: et nad pankuritega koos tassisid laiali 1300 panka ning varastades 100 miljardit dollarit,“ räägib Lebedev.

Lebedev kinnitab, et tema soov on lõpetada maailmas valitsev pankade apartheid, mis on ületanud igasugused normaalsed mõõtmed. „Kui ma üheksakümnendatel panga ostsin, siis sellist apartheidi ei olnud. Pangad varastasid siis 20-30 miljardit dollarit aastas, praegu varastatakse aastas üle triljoni dollari,“ kinnitab ta, lisades, ainuüksi Aafrikas varastatakse 100 miljardit dollarit aastas. Venemaa moodustab selles mängus väikese osa, umbes 1%.
Sellest triljonist dollarist saavad osa 20 000-30 000 inimest.