VIDEO JA FOTOD: Krafti toodud kiri oli robustne võltsing

 (99)

Riigikogu VEB Fondi uurimiskomisjoni juht Rainer Vakra ütles, et Vahur Krafti komisjonile toodud ja võltsituks osutunud kiri - see pidi õigustama hilisemat nn 32 miljoni dollari kirja, millel oli Krafti allkiri - oli kirjutatud mitme erineva kirjastiiliga ning ekspertidele jäi mulje, et see on osaliselt kokku kleebitud.

Samas ei olnud see kiri läinud välja mitte Eesti Pangast, vaid tulnud meie keskpanka Venemaa Välismajanduspangast ja sellel oli sealse ametniku allkiri.

Vakra pärast komisjoni istungit:

Kes võis olla venelaste kirja võltsingu initsiaator, kas Vahur Kraft oli teadlik võltsingust või oli ta pelgalt heausklik kirjatuvi, peab selgitama edasine uurimine. Esialgu ei ole komisjon võltsingu asjus veel prokuratuuri pöördunud.

Nn 32 miljoni dollari kirjal, mis läks Eesti Pangast välja 1995. aasta aprillis ja kandis toonase keskpanga presidendi kt Krafti allkirja, oli säilinud ka mustand. Mustandi kirjutas üks selleaegne Eesti Panga töötaja, aga kes nimeliselt, Vakra ei öelnud.

Küll rõhutas komisjoni esimees, et see, kes oli valeandmeid sisaldanud mustandi dikteerija või initsiaator, on 32 miljoni dollari kadumise võtmeisik. Inimene, kelle nimega ei soovi Vakra hetkel veel spekuleerida.

Vaadake, kuidas Vakra kirjeldab kohtuekspertiisis tuvastatud võltsingut: