Viljandi akna- ja uksetehas küsis riigilt ebatavalist transporditoetust

 (46)
AS-i Viljandi Aken ja Uks tehas
AS-i Viljandi Aken ja Uks tehasFoto: Mikk Mihkel Vaabel

Ligi 30 aastat tegutsenud AS Viljandi Aken ja Uks pöördus aprilli alguses riigi poole palvega, et see toetaks ettevõtte Võrumaal asuva tütarfirma töötajate transporti Lätist, mis tuli eriolukorra tõttu ette võtta. Kuna otseselt seda võimaldavat toetusmeedet ei ole, vastas riik ettevõtte abipalvele eitavalt.

„Pöördusite majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi poole, et uurida millised on teie
võimalused saada kompensatsiooni Võru maakonnas tegutseva tütarfirma Saru Lauavabriku
eriolukorras rakendatud töötajate veole Lätist,” märkis neljapäeval vastuses ettevõtte 9. aprilli pöördumisele majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teede- ja raudteeosakonna juhataja Ain Tatter.

Kuigi ettevõtte esindaja viitas transporditoetuse taotluses eriolukorra komisjoni otsusele toetada Ida-Viru maakonna bussiliinivedusid ja valikuliselt ka ettevõtteid, kes on korraldanud oma töötajatele bussitransporti, juhtis ministeeriumi esindaja tähelepanu sellel, et tegu on ainult Ida-Virumaale mõeldud piirkondliku toetusmeetmega.

Tatteri sõnul on selle meetme eesmärk ei ole katta ettevõtete poolt tööliste ja töötajate veol osutatava transporditeenuse kulu, vaid toetada lisabusside rakendamist, et tagada bussides arvestuslikult kuni 50% täituvuse nõude järgimine.

„Riigi poolt finantseeritakse ainult elutähtsa teenuse ning eriolukorras olulisi teenuseid osutavate ning esmatarbekaupu tootvate ettevõtjate eriotstarbelistele liinivedudele busside lisamist,” ütles ministeeriumi esindaja. Tema sõnul ei ole ka valitsus ühelegi teisele Eesti piirkonnale seda toetusmeedet ette näinud, mistõttu pole võimalik ka Ida-Viru maakonna meetme raames ettevõtte taotlust menetlusse võtta.

Seotud lood:

1990. aastal tegevust alustanud AS-ist Viljandi Aken ja Uks on saanud tänaseks Viljandi linna üks suurimaid ettevõtteid. Kui algusaastail oli ettevõttes 35 töötajat, siis 31. märtsi seisuga oli ligi 30 aastat tegutsenud akna- ja uksetehase palgal ligi 650 töötajat.

2004. aastal ostis Viljandi Aken ja Uks tootmiskompleksi Võrumaal, mis kujundati ümber komponenditehaseks, kus valmistatakse oluline osa ettevõtte tootmisele vajalikest pooltoodetest. Ettevõtte tütarfirma Saru Lauavabrik AS andis 31. märtsi seisuga tööd 155 inimesele. Võrumaa Teataja kirjutas 2018. aasta alguses, et Saru lauavabrikus töötab rohkem lätlasi kui eestlasi.

2018. aastal oli AS-i Viljandi Aken ja Uks käive ligi 75,6 miljonit eurot ning kasum küündis natuke üle poole miljoni euro. 1996. aastast Skandinaaviasse eksportima hakkanud ettevõtte toodangust läheb tänaseks juba 90% Eestist välja. Peamised eksporditurud on Rootsi, Norra, Soome ja Taani.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!