Viljandimaal leiti samuti seakatku surnud metssiga

 (32)
Mtessiga
Metssiga.Foto: Eero Hänninen

Veterinaar- ja toiduameti teatel on tänase seisuga saanud kinnituse ka teine sigade aafrika katku juhtum Eestis, seekord Viljandimaal Tarvastu vallas.

Täna olid veterinaar- ja toiduametis riiklikus tauditõrje komisjonis arutuse all taudi tõkestamise võimalused metssigade populatsioonis, sealhulgas nende arvukuse piiramise, lisasöötmise ja kütitud loomade realiseerimisega seotud riskid, märkis amet oma teates.

Koosolekul andis ameti peadirektor Ago Pärtel komisjoni liikmetele ülevaate taudi leviku hetkeolukorrast.

„Arvestades taudi olemasolu meie metssigade populatsioonis ja selle senist kiiret levikut naaberriikides, oleme valmis uute juhtumite avastamiseks,“ütles ameti peadirektor Ago Pärtel. „Põhiküsimus on, kas ja kuidas on võimalik tõkestada taudi levikut metssigade hulgas ning vältida selle jõudmist kodusigadeni.“

Komisjoni kuuluvad veterinaar- ja toiduameti ning veterinaar- ja toidulaboratooriumi esindajad, Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja, politsei- ja piirvalveameti ja päästeameti esindajad.

Kuna taud diagnoositi metsseal, kaasati komisjoni ka keskkonnaministeeriumi, keskkonnaameti ja jahimeeste esindajad. Komisjoni tööd juhib veterinaarameti peadirektor Ago Pärtel.

Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Esimene kinnitatud Aafrika seakatku juhtum tuvastati Eestis 2. septembril Valgamaal Hummulis. Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld.