Wuhani viiruse tekitatud kaos vähendab Hiina naftanõudlust veerandi võrra

 (16)
Tühi tankla Pekingis.
Tühi tankla Pekingis.Foto: Scanpix/ WU HONG, EPA

Hiina energeetikajuhid prognoosivad, et riigi naftanõudlus väheneb sel kuul veerandi võrra, sest koroonaviirus on halvanud maailma teise suurema majanduse turismi ning vähendanud oluliselt majandusaktiivsust.

Hiina suurimate rafineerimistehaste juhid prognoosivad, et päevane nõudlus langeb veebruaris eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3,2 miljoni barreli võrra. See kogus moodustab üleilmsest tarbimisest enam kui 3%, kirjutab Briti majandusleht Financial Times.

Toornafta hind juba niigi oodatava nõudluse languse tõttu kukkunud, kuid maailma suurima naftaimportööri Hiina tippjuhtide prognoosid langetavad hinda ilmselt veelgi.

Põhjamere Brenti toornafta barrel on jaanuari algusest odavnenud enam kui 20% ning maksab vähem kui 55 dollarit.
Ühe Hiina firma tippjuht tõdes, et kui viirus lähinädalatel kõrgpunkti saavutab, võib riigi naftanõudlus märtsis jääda vähemalt 10% võrra mullusest väiksemaks.

Rahvusvahelise Energiaagentuuri andmetel oli Hiina naftanõudlus eelmise aasta veebruaris veidi alla 13 miljoni barreli päevas.
Naftafirma BP hoiatas sel nädalal, et koroonaviirus võib päevast naftanõudlust sel aastal vähendada keskmiselt 300 000- 500 000 barreli võrra.

Seotud lood:

Kui Hiina suudab viiruse leviku kiiresti kontrolli alla saada, siis on nõudluse langus väiksem. Chevron prognoosis eelmisel nädalal, et aasta keskmine päevane nõudluse langus võiks olla 200 000 barrelit.
OPECi riigid ning Venemaa püüavad 2008. aasta finantskriisile sarnaneva järsu nõudluse vähenemisega hakkama saada.

OPEC kaalub erakorralise kogunemise kokku kutsumist, otsustamaks kuidas hinnalangust peatada. Nii käivad jutud võimalikust tootmise vähendamisest vähemalt 500 000 barreli võrra päevas, kuid otsust ei ole veel langetatud.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!