Kakao drastiline hinnatõus paneb šokolaaditootjad proovile: töökohad on ohus
(10)Kakao järsu hinnatõusu tõttu on muutunud ka tarbijate ostukäitumine, mistõttu peab soome kondiitrifirma Fazer alustama muudatusläbirääkimisi, mis võib viia töökohtade kaotamiseni, vahendab Ilta Sanomat.
Fazer Makeiset alustab tootmistöötajaid ja tarneahelat puudutavaid muudatusläbirääkimisi kahes enda ettevõttes (Fazer ja Fazer Lifestyle Foods). Eelkõige tekitab kondiitrifirmale probleeme kakao järsk hinnatõus ja tarbijate muutunud ostukäitumine. Läbirääkimistesse on kaasatud 153 Soome maiustuste tootmis- ja hooldustöötajat. Läbirääkimised puudutavad Vantaa, Lappeenranta ja Lahti töötajaid. Läbirääkimiste tulemusel võidakse vallandada kuni 14 töötajat.
Kakao kilohind on eelmise aasta lõpus järsult tõusnud. Maailmapanga andmetel tõusis kakao hind ainuüksi detsembris 30 protsenti. Uus hinnarekord on pea kümme eurot kilogrammi eest, kusjuures kilogrammi hind oli kuni 2023. aasta kevadeni üle kahe euro.
„Üleilmne kakao hinnatõus mõjutab kõiki šokolaaditootjaid, samuti ka meid. Hinnatõusu peamiseks põhjuseks on see, et nõudlus on suur, aga toorainet pole piisavalt, sest saagikus on püsinud mitu aastat madalal ning istandustele on seatud ranged piirangud,“ sõnab Orkla Eesti juhatuse esimehe Kaido Kaare. „Lisaks leidub kreenis turul alati spekulante, kes olukorda ära kasutavad.“
Šokolaaditootja jaoks tähendab see väiksemat kogust kallima hinnaga toorainet ja tarbija jaoks kõrgema hinnaga šokolaaditooteid. „Kuna kakao kõrge hind paneb šokolaadi suure surve alla, siis püüame olla tootjana paindlikud ja pakkuda tarbijale alternatiivina ka maiustusi, mida kakao palju ei mõjuta, näiteks ennustame müügikasvu kamatahvlile. Aeg on siiski näidanud, et hinnakriisid on ajutise iseloomuga, samas võib ajutine kesta ka mitu aastat,“ märgib Kaare.
Kakao hinnatõus, aga ka teiste sisendhindade kallinemine ja maksutõusud on mõjutanud turu ostujõudu ning sellega koos ka meie müügi- ja tootmismahtusid. Oleme juba eelmisel aastal pidanud kriitiliselt tootmist analüüsima ja ümber korraldama, ka tootmistöötajaid koondama. „Kuna juba eelmisel aastal oli näha, et alanud aasta tuleb keeruline, siis tegime ümberkorraldusi ettevaatavalt,“ sõnab Kaare.
Fazer Lifestyle Foodsi muudatusläbirääkimised puudutavad kõiki 191 töötajat Soomes ja Rootsis. Läbirääkimistel võib Soomes lõppeda üheksa töösuhet. Kavandatavad muudatused võivad mõjutada ka Rootsi tehase töötajate arvu.
Muutusläbirääkimised algavad Fazeris jaanuari lõpus ning plaanitakse viia lõpule kuue nädala jooksul. Fazer Lifestyle Foodsi läbirääkimised algavad järgmisel päeval ning nendega proovitakse saada ühele poole kahe nädalaga. Otsused koondamiste kohta tehakse pärast läbirääimiste lõppu.
Fazeri sõnul on tema äritegevuses näha tooraine, eriti kakao järsk hinnatõus, üldine ebakindlus majanduse väljavaadete suhtes ja tarbijate muutunud ostukäitumine. Tehaste kasumlikkust on nõrgendanud ka tasuvusprobleemid ja püsikulude kasv.