Suurimad investeeringud on selle aasta esimeses kvartalis kaasanud RangeForce (17 miljonit eurot), Planet42 (14,1 miljonit eurot), EFENCO (12,3 miljonit eurot), Roofit.solar (6,45 miljonit eurot) ja Salv (4 miljonit eurot).

Startup Estonia juht Eve Peeterson tõi välja, et numbriliselt toimus investeeringute mahus suur langus, kuid möödunud aasta esimese kvartali statistikat mõjutas tugevalt Bolt´i poolt kaasatud hiigelinvesteering suurusega 628 miljonit eurot. „Samas on ilmselge, et muutused majanduses ja ebakindlus globaalsetel turgudel mõjutavad ka meie kohalikku idusektorit. Investorid ja iduettevõtete asutajad on täna keskendunud efektiivsuse tõstmisele, mitte niivõrd agressiivsele kasvule täiendava kapitali toel. Siiski on näha, et investeerimistehinguid sõlmitakse jätkuvalt ning Eesti iduettevõtete puhul on investorid välja toonud nende suurt efektiivsust ning asutajate kogemust ettevõtete arendamisel ka kriiside ajal,“ ütles Peeterson.

Eesti iduettevõtete käive kasvas selle aasta esimeses kvartalis 568 miljoni euroni, mis on 34% enam võrreldes mullu sama ajaga. Riiklikke makse on tasutud kokku 56,4 miljonit eurot, mida on 23% enam, kui 2022. aasta esimeses kvartalis.

Startup Estonia poolt hallatava startup-andmebaasi andmetel tegutses Eestis esimese kvartali lõpu seisuga 1460 iduettevõtet. Viis ja enam aastat tegutsenud iduettevõtteid on Eestis 626 ehk 43% andmebaasi kuuluvatest iduettevõtetest. Aasta esimese kolme kuuga toimus kolm iduettevõtte müüki ehk exit´it. Amazon ostis Eesti juurtega Ameerika Ühendriikides tegutseva iduettevõtte Snackable ning lisaks on uusi omanikke leidnud iduettevõtted Ignium ja Autolevi.

Eestis tegutsevad iduettevõtted tasusid Maksu- ja Tolliameti andmetel riigile 56,4 miljonit eurot makse, sh 53 miljonit eurot tööjõumakse. Aasta varem samal ajal tasusid iduettevõtted riigile maksudena välja 46 miljonit eurot.

Käive kerkinud 34%

Iduettevõtete käive oli selle aasta esimeses kvartalis 568 miljonit eurot, mis on 34% võrra enam kui 2022. aastal samal ajal. Siis oli idusektori käive 423,5 miljonit eurot. Suurima käibe tegid selle aasta esimeses kvartalis Bolt (290 miljonit eurot), Swappie (26 miljonit eurot), Veriff (20 miljonit eurot), Crezu (8 miljonit eurot) ja Viseven (7,8 miljonit eurot).

Iduettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel Maksu- ja Tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mistõttu need andmed ei ole võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.