Läti rahandusministri Arvils Ašeradensi sõnul võivad potentsiaalselt börsile jõuda riiklik lennufirma airBaltic ning Conexus Baltic Grid. Mõlemad on enda võlakirjad juba börsil noteerinud.

Valitsus hindab ka ettevõtete LMT, Tet, State JSC Sadales tīkls, State JSC Augstsprieguma tīkls ja teiste võimalikku osalemist avalikul turul, ütles Ašeradens.

Lätis on käivitatud õigusraamistik, mille järgi saavad mitmed täielikult või osaliselt riigi ja kohalike omavalitsuste omanduses olevad ettevõtted viia börsile võlakirjad või aktsiad.

Rohkem ettevõtteid börsile

Varasemalt on Läti peaminister Krišjānis Kariņš märkinud, et valitsus soovib soodustada riigifirmade börsil noteerimist. Läti peaministri sõnul tähendaks nende plaan mitte riigifirmade täieulatuslikku erastamist, vaid et börsil oleks ettevõtete vähemusosalused. Sarnaselt on Eestis näiteks börsil 22,83% Enefit Greenist ja 32,97% Tallinna Sadamast.

Peaministri sõnul on eesmärk parandada ettevõtete ärilist arengut läbi selle, et vähendada poliitilist mõju.

Viis aastat tagasi arutles sama ideed ka Māris Kučinskise valitsus, kuid riigifirmade börsile viimise plaan jäi katki, kuna see tekitas erinevates erakondades negatiivse reaktsiooni.

Läti on Balti börsi mõistes olnud pigem vaeslapse rollis. Hetkel on Riia börsi põhinimekirjas noteeritud vaid neli ettevõtet, kellest üks on kohe lahkumas börsilt (HansaMatrix). Riia börsile jääb seejärel DelfinGroup, INDEXO ja SAF Tehnika. Võrdluseks: Vilniuse börsi põhinimekirjas on 13 ja Tallinnas 18 ettevõtet.