Veterinaar- ja toiduamet (VTA) käskis esmaspäeval perefirma M.V.Wooli Harku ja Vihterpalu tehase sulgeda ning kogu laoseisu hävitada. Kokku on ettevõttel laovarusid kahe miljoni euro väärtuses. Otsuse tõttu võib töö kaotada 150 ettevõtte töötajat.

Järgmisel päeval, 26. novembril loodi Facebookis "Usume M.V Wooli" toetusgrupp. Täna hommikuse seisuga on grupp kogunud üle kahe tuhande liikme, kelle seas on ka ettevõtte töötajaid. Üheskoos arutatakse grupis erinevaid küsimusi, mis VTA otsusest on tõstatunud, samuti jagatakse pilte erinevatest M.V Wooli toodetest, millel hea maitsta lastakse.

Eile levis grupis üleskutse liituda meeleavaldusega Toompeal, mis toimub esmaspäeval kell 10-11.

M.V Wool VTA ettekirjutusega ei nõustu

VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul sündis kalatootja Harku ja Vihterpalu tehaste sulgemise otsus põhjaliku analüüsi tulemusel. "Kuna ettevõte senised tegevused pole taganud ohu maandamist, siis ettevõtte toidukäitlemise peatamine on meede tagamaks, et tarbijani ei jõuaks haigustekitajaga saastunud toit," selgitas Kalda.

M.V Wool sõdib ettekirjutusele vastu, sest ettevõte ei mõista, miks tuleb neil hävitada ka need laos olevad tooted, millel ei ole isegi teoreetilist võimalust listeeria edasikandmiseks. Ettevõte plaanib VTA ettekirjutuse kohtus vaidlustada.

Seni kehtis ettevõttele nn nulltolerants Listeria monocytogenesele. Kuna amet on järelevalve käigus jätkuvalt tuvastanud Listeria monocytogenese esinemise ettevõttes, siis ettevõtte poolt teostatud puhastus pole olnud piisavalt tõhus. Ettevõte saab alusta taastootmist juhul, kui on ametile tõendanud, et käitlemine on nõuetekohane ning konkreetne oht on kõrvaldatud.

Listeria monocytogenese tüvi ST1247 on põhjustanud haigestumisi nii Eestis kui ka Euroopas. Tegemist on puhangutüvega, mis on väga tõvestav ning ohustab ennekõike nõrga immuunsüsteemiga inimesi – rasedaid, vanureid jne. Listerioosile on omane pikk peiteaeg, mis varieerub mõnest päevast kuni kolme kuuni.